Obowiązkowy przegląd domu jednorodzinnego

Ikona kalendarza12 maja 2021

Czy wiesz, że okresowo powinieneś wykonać obowiązkowy przegląd domu jednorodzinnego? Czy wiesz, że brak takiego przeglądu może skutkować zagrożeniem zdrowia i życia domowników? Czy wiesz, że brak przeglądów spowoduje odmowę wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela?

Nasi specjaliści wykonają przeglądy i przygotują protokoły zgodnie z obowiązującymi przepisami. Usługę wykonujemy profesjonalnie i w konkurencyjnej cenie. Skontaktuj się z nami pod numerem 76 307 09 07 lub skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej.

Co jeśli nie mam aktualnego przeglądu?

Radzimy jak najszybciej uzupełnić takie niedopatrzenie. Chodzi przecież o bezpieczeństwo nasze i naszej rodziny. Niedopełnienie przez właściciela tego obowiązku może skutkować:

  • zbyt późnym wykryciem usterki w instalacji elektrycznej – a w efekcie pożarem lub usterkami urządzeń,
  • niedrożną lub niesprawną wentylacją – w rezultacie zapraszamy do domu wilgoć, czy groźne dla życia grzyby,
  • niebezpieczeństwem zatrucia gazem, zaczadzeniem, a nawet wybuchem,

Obowiązkowy przegląd domu jednorodzinnego – tego wymaga twój ubezpieczyciel!

Ważną kwestią jest sprawa ubezpieczenia budynku. W przypadku zdarzenia typu pożar, wybuch twój ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli nie masz zaświadczenia o wykonanym przeglądzie.

Ubezpieczyciel przed wypłatą odszkodowania dokładnie sprawdza, czy obiekt użytkowany jest zgodnie z jego przeznaczeniem oraz czy wszystkie wymagane prawem aspekty zostały dopełnione.

Jedną z częstych przyczyn odmowy wypłaty odszkodowania jest brak wykonania aktualnych przeglądów z zakresu ustawy Prawo Budowlane.

Jak często należy wykonać Obowiązkowy przegląd domu jednorodzinnego?

Częstotliwość wykonania przeglądu, uzależniona jest od jego rodzaju. Zgodnie z przepisami prawa właściciele domów jednorodzinnych są zobowiązani wykonywać następujące przeglądy:

  • instalacji gazowej – co rok,
  • wentylacji – co rok,
  • instalacji elektrycznej – co 5 lat,
  • instalacji odgromowej – co 5 lat,
  • stanu technicznego budynku – co 5 lat.

W naszej ofercie znajdziecie Państwo również usługę badania termowizyjnego oraz kamery inspekcyjnej. Dają one możliwość dokładnego sprawdzenia instalacji elektrycznej, wentylacyjnej, kanalizacyjnej, wodnej. Szczegółowy opis usług znajdą Państwo na naszej stronie.

Podstawa prawna

„Obowiązek wykonywania okresowych przeglądów spoczywa na właścicielu
lub zarządcy obiektu budowlanego.”.

Ustawa Prawo Budowlane art 62

Ustawa Prawo Budowlane art 62 nakłada na właścicielu lub zarządcy obowiązek wykonywania okresowych przeglądów w celu określenia stanu technicznego obiektu budowlanego, jego przydatności do użytkowania a także określenia potrzeb remontowych. Wszystkie te przeglądy są również wymagane przez ubezpieczycieli Państwa nieruchomości.

Skontaktuj się z nami pod numerem 76 307 09 07 lub skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej.